پیشگیری از دیابت نوع دو

بیماری دیابت نوع دو که رایج ترین نوع دیابت است پیشگیری حرف اول را می زند. پیشگیری از دیابت به خصوص زمانی که افراد با علائم خطر ابتلا به دیابت همچون اضافه وزن و بیماری وراثتی دیابت مواجه می شوند در اولویت قرار می گیرند. پیشگیری از دیابت به اندازه خوردن غذایی سالم، فعالیت جسمانی و کاهش وزن اضافی ضروری است و هیچ گاه برای شروع آن دیر نیست. چند تغییر جزئی در سبک زندگی از عوارض جانبی دیابت همچون اختلالات عصبی، کلیوی و قلبی جلوگیری می کند. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص مطالبی نظیر ذیل بپردازیم.

 • برای پیشگیری از دیابت نوع دو چه باید کرد
 • پیشگیری از دیابت ارثی
 • برای جلوگیری از دیابت چی بخوریم
 • راههای پیشگیری از قند
 • پیشگیری از دیابت بزرگسالی
 • چه بخوریم تا دیابت نگیریم
پیشگیری از دیابت نوع دو

پیشگیری از دیابت نوع دو

دیابت نوع دو

دیابت تیپ دو یک اختلال متابولیک است که باعث می شود فرم گلوکز در خون روی هم جمع شوند به جای اینکه به عنوان سوخت سلول ها در بدن استفاده شود.

پیشگیری از دیابت نوع دو

چند نکته برای پیشگیری از دیابت نوع دو و کنترل آن وجود دارد عبارتست از: دیابت یک بیماری شایعی است که خیلی از خانواده فرد یا افرادی را دارند که بیماری دیابت را دارند. دیابت در واقع به بیماری ام الامراض نام گرفته است و دیابت سبب تنگی شراین بدن می شود. شراین در تمام بدن وجود دارد به خصوص در قلب هم وجود دارد.

 • کنترل بسیار دقیق قند خون

حتما قند خون خود را به خوبی کنترل کنند و حتما تحت نظر پزشک متخصص غدد قرار بگیرند و بهترین پزشک برای این بیماری متخصص غدد است.

 • تعذیه و رژیم غذایی

حتما رژیم غذایی در کنترل قند و در سیر ایجاد بیماری های قلبی و غیر قلبی بسیار مهم است. آدم های که اضافه وزن شدیدی دارند با  کاهش وزن سریع می تواند سطح گلوکز خون شان را نرمال کنند.

 • ورزش کردن

ورزش کردن مقاومت سلول ها را به عملکرد انسولین کاهش می دهد و باعث می شود که گلوکز راحت تر از جریان خون وارد سلول ها شود. این فایده ورزش است که اگر حتی کاهش وزن به خصوصی هم نداشته باشید اتفاق می افتد.

خیلی تاکید می شود یک بیماری دیابتی هر روز به خصوص صبح و ناشتا باشد بهتر است، پیاده روی را داشته باشد و پیاده باید به صورت نیم ساعت منظم و بدون فاصله زمانی باشد.

ورزش منظم به صورت صبحگاهی بهترین زمان است به دلیل اینکه زمانی که شخص شروع به فعالیت می کند میزان نیاز خون در اعضای بدنش بالا می رود و اگر تنگی در عروق بدن بخصوص قلب ایجاد شده باشد ما پدیده ای در اکثر اعضای بدن داریم که می تواند در چنین مواقع ای ایجاد رگ های جدید در عضو کند. یعنی اگر فردی بیماری قلبی دارد اگر پیاده روی کند این ورزش سبب می شود عروق جدید در قلب ساخته شود.

کنترل دیابت نوع دو

 • بررسی مرتب، الگوی قند خود را بیابید

روزانه حداقل یک مرتبه قند خون را چک کرده و اعداد به دست آمده را به خاطر بسپارید و یا یادداشت کنید. با انجام این کار به الگوی بدنی خودتان پی می برید.

 • سهام غذایی را رعایت کنید

بشقاب را چهار قسمت کنید. یک قسمت را به غلات، یک قسمت را به پروتئین و دو قسمت را به میوه و سبزیجات اختصاص دهید.

 • بدن را خنک نگه دارید

در افراد دیابتی بدن بیشتر گرم می شود. بدن گرم در مصرف قند خوب عمل نمی کند. پس سعی کنید نسبت به سایر افراد لباس های خنکتری به تن کنید.

 • خواب کافی و منظم داشته باشید

خواب نامنظم نه تنها بدن را خسته و کوفته می کند بلکه باعث نامنظم شدن تولید انسولین را هم به همراه دارد. در طول شبانه روز هشت ساعت خواب با کیفیت داشته باشید.

 • به مقدار کافی آب بنوشید

در افراد دیابتی بدن به شدت برای کنترل قند تقلا می کند و برای این کار از آب استفاده می کند. برای همین افراد دیابتی بیشتر نیاز دارند تخلیه ادرار داشته باشند. پس آب بدن از دست می رود. دیابتی ها باید همیشه با خود آب داشته باشند و بنوشند. بهتر است آب مرتب نوشیده شود و نه فقط در زمان تشنگی صورت گیرد.

 

بیماری دیابت نوع دو که رایج ترین نوع دیابت است پیشگیری حرف اول را می زند. پیشگیری از دیابت نوع دو به خصوص زمانی که افراد با علائم خطر ابتلا به دیابت همچون اضافه وزن و بیماری وراثتی دیابت مواجه می شوند در اولویت قرار می گیرند. دکتر مهران زمان زاده بهترین متخصص دیابت با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 1- 90 70 74 88 -021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

درمان دیابت نوع دو

هدف درمان دیابت نوع 2 این است که قند خون را بدون خطر در یک رنج نرمال نگه دارد. اصلاح رژیم غذایی و ورزش مرتب قسمت های مهم درمان دیابت تیپ دو هستند.

درمان دارویی دیابت نوع دو

اگر کاهش وزن، اصلاح رژیم غذایی و ورزش کردن سطح گلوکز خون را به سرعت پایین نیاورد. قدم بعدی تجویز دارو است. از داروهای خوارکی و تزریقی خیلی متنوعی برای درمان دیابت نوع دو استفاده می شود.

به بیشتر افرادی که دیابت دارند متفورمین تجویز می شود. متفورمین جلوی تولید گلوکز توسط کبد می گیرد. همچنین متفورمین مقاومت سلول ها به انسولین را کاهش می دهد و برداشت گلوکز از جریان خون را راحت می کند. متخصص دیابت معمولا بعد از متفورمین (metformin)، sulfoylureas یا مهارکننده DDP-IV inhibitors را تجویز می کنند.

 

درمان قطعی دیابت

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/themsazi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3778