درمان نازایی

با مدرن شدن جوامع سبک زندگی مردم و شیوه تغذیه آنها تغییر کرده است . زندگی به همراه اضطراب و استرس ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مضر، هوای آلوده و داروهای شیمیایی باعث ایجاد مشکلات جسمی افراد شده است . یکی از این مشکلات شایع، نازایی در بین زوجین در دنیا و از جمله ایران می باشد. خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی روش های درمانی متعددی برای درمان نازایی وجود دارد. در ادامه به طور مفصل درباره روشهای درمان ناباروری در کرج  و علل آن می پردازیم.

مراکز درمان نازایی

یکی از سوالاتی که برای بیشتر افراد پیش می آید اینست که برای درمان نازایی به چه مراکزی باید مراجعه کرد؟ در جواب به این سوال باید گفت مراکزی که در آن بخش متخصصان ناباروری مردان ، متخصصان ناباروری زنان، جنین شناسی وجود دارد مراکز مناسب ناباروری هستند . یکی از این مراکز درمان نازایی در کرج می باشد که اقدامات مربوط به تشخیص ناباروری با انجام آزمایشات و سایر روش های تشخیصی انجام می شود. همچنین دلایل ناباروری در این مرکز بررسی شده و با توجه به شرایط بیمار از بهترین روش درمانی استفاده می شود. نقش مراکز مجهز در موفقیت درمان ناباروی بسیار می باشد . از مزایای مراجعه به این مراکز نیازی به مراجعه و تشکیل پرونده در آزمایشگاهها و مراکز درمانی نمی باشد.

توصیه هایی در درمان نازایی

موفقیت در درمان به عوامل متعددی بستگی دارد . یکی از این عوامل انجام درمان در زمان مناسب و عدم به تعویق انداختن زمان آن می باشد . در غیر اینصورت تاثیر داروها از بین رفته و درمانی برای ناباروری صورت نمی گیرد . از آنجائیکه هزینه های درمان ناباروری بالا می باشد عدم رعایت در فواصل درمانی فرد را دچار ضرر مالی می کند و علاوه بر آن درصد موفقیت درمان کاهش می یابد . از دیگر عواملی که در درمان ناباروری موثر می باشد سن زن می باشد . در سنین کمتر از 40 سال درصد موفقیت درمان 30 تا 35 درصد تخمین زده شده است . در صورتی که در سنین 40 و بالاتر این میزان به 10 درصد کاهش می یابد. نکته مهمی که زوجین باید در روند درمان به آن توجه داشته باشند انتخاب مرکز درمانی برای درمان ناباروری می باشد . تشخیص نادرست و استفاده از روش های درمانی عوارضی برای زوجین دارد که ممکن است خطراتی برای آنها داشته باشد. مرکز درمان ناباروری در کرج دارای متخصصانی در زمینه تشخیص و درمان ناباروری داشته و در ساعت های مختلف روز جوابگوی مراجعه کنندگان می باشد.

درمان نازایی

هزینه درمان نازایی

در طی روند درمان زوجین باید برای مراحل مختلف هزینه هایی انجام دهند. این هزینه ها شامل خدمات پاراکلینیکی ، اتاق عمل ، آزمایشات تشخیصی ، سونوگرافی ، داروها می باشد . از آنجائیکه داروهای درمان ناباروری وارداتی می باشد هزینه آنها زیاد است . هزینه درمان با توجه به شرایط جسمی افراد متفاوت می باشد. دربرخی افراد طول درمان با استفاده از داروها طولانی تر از معمول می شود و هزینه آن نیز گاهی تا دوبربر افزایش پیدا می کند.

تشخیص نازایی

زمانی یک زوج نابارور می باشند که یکسال از رابطه جنسی  بدون استفاده از روش های جلوگیری زوجین گذشته باشد و بارداری اتفاق نیافتد، در این صورت زوجین باید به پزشک متخصص مراجعه کنند. پزشک برای بررسی دقیق تر دستور به انجام تست های تشخیصی برای مرد و زن می دهد. بعد از تشخیص ناباروری یکی از زوجین پزشک آنها را به مراکز درمان ناباروری ارجاع می دهد. در این مراکز پرونده ای برای زوجی که تشخیص به ناباروری او داده شده تشکیل می شود و روند درمان ناباروری شروع می شود.

درمان ناباروری

در ناباروری زوجین ابتدا دلایل آن بررسی می شود. در صورتی که علت ناباروری مرد باشد عدم تحرک اسپرم، کاهش رشد تعداد اسپرم، نرسیدن اسپرم به تخمک از جمله عوامل آن می باشد. در زن نیز دلایلی نظیر تعداد کم تخمک در تخمدان، نبودن شرایط لازم برای به بلوغ نرسیدن تخمک را می توان اشاره کرد. برای درمان ناباروی از لقاح مصنوعی به روش های IVF و IUI استفاده می شود .

درمان نازایی

روشهای درمان نازایی

روش درمان IUI

شایع ترین روش درمان ناباروی در صورتی که مشکل از مرد باشد روش IUI می باشد. از جمله مواردی که برای این روش اقدام می کنند کم بودن تعداد و تحرک اسپرم می باشد. در این صورت اسپرم نمی تواند به تخمک برسد در نتیجه ناباروری اتفاق می افتد. در این شرایط اسپرم در رحم قرار گرفته و لقاح صورت می گیرد. پزشک متخصص همچنین در مواردی به شرح ذیل از درمان به وسیله IUI استفاده می کند:

 1. ناباروری علت ناشناخته ای داشته باشد.
 2. جواب آزمایش بعد از رابطه جنسی منفی باشد .
 3. در صورتی که بافت زخم در دهانه رحم وجود داشته باشد.
 4. میزان و رنگ ترشحات به طور غیر عادی می باشد.
 5. احساس درد زیاد در هنگام رابطه جنسی
 6. اختلال در انزال یا عدم کامل شدن نعوظ مرد
 7. بیماری هایی که از راه روابط جنسی منتقل می شود مانند ایدز و هپاتیت
 8. وجود حساسیت زن به مایع منی یا اسپرم
 9. زمانی که زن اسپرم را از شخصی دریافت می کند.

10.زمانی که مرد اسپرم خود را قبل از درمان بیماری مانند سرطان منجمد می کند نیز از  روش لقاح مصنوعی IUI استفاده می شود.

درمان اورژانسی نازایی

معمولا زوجین بعد از پی بردن به اینکه نازا هستند برای درمان آن اقدام می کنند که معمولا زمان زیادی را برای آن در نظر می گیرند. پروسه درمان شامل 12 مرحله می باشد که همه زوجین باید آن را سپری کنند جز در مواردی که در فوریت درمان قرار داشته باشند.در مواردی به شرح ذیل درمان به صورت اورژانسی باید انجام شود:

 1. در مواردی که در بیضه مرد عفونت در اثر جراحی یا ضربه مشاهده شود.
 2. تغییر غیر عادی در رویش در بدن مرد
 3. مردانی که دارای قدی بسیار کوتاه یا بلند هستند.
 4. وجود سابقه ناباروری در خانواده زوجین
 5. زنانی که سابقه جراحی در شکم داشته یا در این ناحیه عارضه چسبندگی داشتند.
 6. در مواقعی که سن زن بالاتر از 35 سال باشد باید به صورت فوری برای درمان اقدام کند.

درمان نازایی

محققان ناباروری در سراسر دنیا فاکتورهای متعددی را برای ناباروری بین زوجین معرفی کرده اند:

 • سن: میزان باروری زنان در سنین کمتر از 25 سال بیشتر از 80% و در زنان بالای 35 سال به کمتر از 50% می رسد زیرا با افزایش سن، تعداد تخمکها محدود می شود و در نتیجه با کاهش باروری و افزایش خطر ناهنجاریهای مادرزادی در نوزاد مواجه می شویم. همچنین در مردان بالای 35 سال شانس باروری کمتری وجود دارد و ریسک ناهنجاریهای کروموزومی در نوزاد نیز بیشتر می شود.
 • آلودگی های محیطی: از دیگر عواملی که بر ناباروری مردان بسیار تأثیرگذار است، آلودگی هواست که سبب کاهش میزان اسپرم و در نتیجه ناتوانی در باروری می شود.
 •  چاقی: زندگی شهری و بی تحرکی که باعث چاقی می شود به شدت به سلولهای جنسی مردانه آسیب می زند. همچنین زنان چاق به زمان بیشتری برای باردار شدن نیاز دارند. حتی درصد ناباروری در زنان چاق بیشتر از زنان با وزن طبیعی است. شاید بپرسید چرا؟ دلیل تأثیر وزن بر ناباروری این است که اضافه وزن با افزایش میزان هورمون در بدن زن و مرد توام است که این هورمونها با ناباروری ارتباط مستقیم دارند، همچنین تجمع سلولهای چربی در بدن روی تنظیم تخمک گذاری در زنان و تولید اسپرم در مردان تأثیر گذار است و باروری را تحت الشعاع قرار می دهد.
 •   نقص تخمک گذاری در زنان: نقص عملکرد تخمدان در زنان از متداول ترین دلایل ناباروری است. این امر ناشی از نقص در عملکرد هیپوتالاموس و اختلال در تحریک غده ی هیپوفیز زنان است. استرس، تروما، کاهش یا افزایش وزن شدید، عدم اشتها به غذا و ورزشهای سنگین از علل مؤثر در فعالیت تخمدانها به شمار می روند که باید با متخصص زنان در میان گذاشته شوند و برای پیشگیری و درمان از بروز بیماریها و اختلالات، اگر لازم است فرد روش زندگی اش را اصلاح کند.
 • سیگار: با توجه به آخرین نتایج به دست آمده در زمینه ی نقش سیگار و دخانیات در باروری، کشیدن سیگار در مردان توانایی باروری را کاهش می دهد علی الخصوص اگر مرد در سن باروری باشد و تصمیم به فرزند دار شدن گرفته باشد، زیرا سیگار به اسپرم ها صدمه می زند و باعث افت توانایی اسپرم ها و در نتیجه اختلال در باروری زوجین می شود. همچنین مادران سیگاری نیز در احتمال باروری خود تأثیرگذارند به ویژه اگر زن در سن بالاتر از 30 سال باشد با کشیدن هر سیگار درصد باردار شدنش  را کمتر می کند.

  برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

  منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

  با تشکر، مدیریت سایت دکتر فرزانه حجت،فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/themsazi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3778